İnsan ve anonimite 

İnsanın doğası olarak bölünmeye, dışlamaya ve başkası hakkında kötü düşünmeye iyi düşünmekten daha yatkın olduğu kanısındayım. Bu sebeple insan birliktelikleri insanların iyi olmasından ziyade ortak bir çıkar, karşılıklı fayda sebepli olduğunu düşünüyorum. Belki de sadece yanlızlık korkusu, kendinden uzaklaşmak için bir kaçış yolu aramasıdır. İnsanların kendilerine söyledikleri yalanlardan büyük bir tanesi başkalarını görmezlikten gelmek, başkalarını kendinden uzaklaştırmak ama her gün de içlerinde olmak isteği. Toplum. Toplum yapısı tam da burada devreye giriyor, her gün işlerimize gitmek, gündelik hayatımızı idame etmek bizi yanlızlığın soğuk ve kasvetli havasından çıkartmakta bir nebze. Durum böyle olunca tüm insanların birlikte oluşturduğu bir yapının içinde bulunmak hayatımız açısından bir vazgeçilmez oluyor doğal olarak. En yanlız kaldığımız kendimize özel anlarda bile başka bir insan müdahalesi hoş karşılanabilmekte. Sosyal bir varlık olmamız bizim toplum yapısından uzak kalamamamız anlamına geliyor. Peki ya bu kadar bağlı olduğumuz toplumdan kopartılırsak?

İnsanların toplum içerisinde düşüncelerini ifade etme yetisi toplumdan dışlanma korkusu ile sürekli baskılanır. Ne demek istediğimi şöyle bir örnekle açıklayayım. Her gün yüzlerce insan ile bir şekilde iletişime giriyoruz, kimi zaman yakın bir arkadaşımız ile kimi zaman ise ömrümüzde bir daha görmeyeceğimiz yabancı yüzler ile. Hayatınızdan tüm iletişimi çıkardığınızı hayal edin. Yolda yürürken hiç kimse sizin yüzünüze bakmıyor, arkadaşlarınız sizinle konuşmayı bırakın geçmişte bir ilişkiniz olduğunu bile itiraf etmek istemiyor. Korkunç bir durum değil mi? Tüm bunların sadece ağzınızdan çıkabilecek bir kelime öbeği ile kolayca gerçekleşebilecek olması garip değil mi? Bugün sizinle bu durum hakkında ve insanların bu durumdan kaçmak için kullandığı maskeler hakkında konuşmak istiyorum.

İnsanlar yüzyıllardır toplumdan dışlanmamak, toplumda kabul görmek adına düşüncelerini özgürce ifade etme konusunda çekimser davranmıştır. Her insanın bir defans mekanizması olarak kullandığı maskeler tam da bu işe yarar.

 

Bir maske takıyor olmak kendine ve topluma yalan söylemek midir? İkiyüzlülük ile düşünce paylaşımında kendini yansıtmamak arasında ne gibi farklar vardır? Toplum tarafından dışlanmaktan korkmayan insan maskelere ihtiyaç duyar mı? Fark ettiyseniz bu soruların cevapları her insan için özneldir ve bir başkasının cevabı sizi tatmin etmez. 

İnternet tam olarak bu noktada devreye girmekte, insan ırkına kendi yüzünü saklayarak fikirlerini sunma, diğer insanlarla ile sonuçlarını önemsemeden istediği gibi konuşma şansını tanımaktadır(dikkat ettiyseniz internet öncesi dönemde sadece fiziksel bir maske ile konuşabilen insanlar, şuanda internetteki anonimlik şemsiyesi altında gizlenmekteler). 

Peki sizin istediğiniz gibi konuştuğunuz, kendinizi anonimlik maskesi altında güvende hissettiğinizi düşünün. Neler söylemek isterdiniz bu dünyaya. Belki bir arkadaşınıza asla sarf edemeyeceğiniz kelimeler dökülürdü ağzınızdan. İş yerinde sadece aynı ortamda bulunduğunuz için iletişime girmek zorunda kaldığınız iğrenç kişilikler için iyi şeyler söylemezdiniz heralde değil mi? İşte tam bu sırada bu maskenin elinizden kaydığını, birincil kişiliğinizle ortaya çıktığınızı düşünün. Açığa çıkan kişinin siz olmadığını iddia edebilir misiniz? Bir başkasını eleştirirken dönüp kendini çirkin suratımızı asla incelemeyiz. Burada insanın kendi savunma güdüleri başka insanları yargılama hakkını daha üsttsel motifler ile içimize gizlemiş durumda. Belki de o insanın yaptığı çirkin bir hareket vardı, kabul edilemez giysileri vardı veya insanlara kötü davranıyordu. Varmaya çalıştığım nokta şu ki toplumdan saklanmak için kullandığımız maskeleri aslında kendi vicdanımızdan saklanmak için de kullanıyoruz. İçsel ve dışsal olarak kendimizi gizlemekte o kadar ustalaşmışız ki bunların gün yüzüne çıkması rahatsız ediyor belki de bizleri.

Sizce insanlık kendini gizlemeyi bırakmalı mı? Bırakır ise toplum yapısında çözünmeye mi sebep olur? Toplum gelişimi için maskeler ne kadar önemli? Tüm konuştuğumuz insanların aslında kendileri olmadığı ne kadar doğru bir yaklaşım?İnsan ve anonimite ” için 4 yorum

 1. Yazdığınız şeyler ve Oscar Wilde’ın cümlesi, biraz fazla şüpheci ifadeler değil mi? Belki de paronoya seviyesinde. Sadece soruyorum ve olaya karşı taraftan bakıyorum. Maskelerimiz doğuştan, bizi biz yapan unsurlardır belki de. Onlarsız fazla çıplak kalırız.
  Ya da, sosyal medya için konuşmuyorum ama yakın bir ilişkideki sözde ”maske”, gerçekten maske midir? Maske diye bir şey gerçekten var mıdır?

  Liked by 1 kişi

  1. Maskelerimiz konusunda doğuştan gelip gelmediklerini düşünmekte idim. Ancak bebeklerin yahut çocukların toplumla ilişkiye girmeden bir maske geliştirdiklerini düşünmüyorum.İnsanların kendilerini gizleme isteği bir baskıdan kaçmak için kestirme bir yol olarak düşünülüyor zannımca. Bu açıdan yaklaşıldığında bir çocuğun yalan söylemesi de aslında bireysel kişiliğini gizleme yolunda atılan bir adım ancak bir maske olarak değerlendirmiyorum.

   Yakın bir ilişkide ise durum biraz daha farklı. Bir kişiliğin başka bir birey ile kendisi olması süreci uzun ve çetrefilli. Yakın ilişkilerde insanları tanıdıkça aslında ne kadar çekilmez olduklarını görüyoruz. Kendimize en yakın bulduğumuz insan bile aslında birlikte yaşaması imkansız, bizden uzak ve ayrı. Ancak uzun ilişkilerin iki insan arasındaki maske kavramını yok ettiği görüşüne katılıyorum.

   Beğen

 2. İnsanların çeşitli maskeler altında kendilerini gizleyerek gerçek düşüncelerini gizlediklerine katılıyorum ama bu maskelerin insanları tamamen gizlediğini düşünmüyorum. Çünkü insanların davranışlarının gerçek düşüncelerinin yansımaları olduğunu düşünüyorum tabi ki bütün davranışlarında bu var mıdır yok mudur ayrı bir tartışma konusu. Ama özellikle insanın kendini nispeten daha rahat hissettiği ortamda sergilediği davranışları dışardan gözlemlersek x ışınları kalın bir duvardan nasıl geçiyorsa sergilediği davranışlarda insanların kendini gizlediği maskeden sızıntılarla geçerek karşımıza ipuçları koyuyor. Bu ipuçlarından yola çıkıp kişileri proveke ederseniz daha güçlü şeyler elde edeceğinize inanıyorum.

  Liked by 1 kişi

  1. Kesinlikle katılıyorum. Her ne kadar saklamaya çalışsakta maskelerimiz yüzümüzü tamamen kapatamıyor hiçbir zaman. Bazı özel ortamlarda daha da az hatta

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s