Minimalism ve müzik

Minimalist müzik tanım olarak minimal kaynaklar kullanarak oluşturulan her türlü parçayı kapsamaktadır, genellikle tekrar eden ve yavaşça değişen birkaç ortak notanın belirli bir ritimde devamıdır. Minimalistik yaklaşımı müzikte melodi paternleri, parça harmonisi, motorik ritimler ve kasıtlı bir aural güzellik arayışı olarak niteleyebiliriz.

Leonard Meyer’in minimalistik müzik tanımı:

Minimal müziğin bir amacı, sizi ulaştırmaya çalıştırdığı bir yer yoktur. Minimal müzik bir yerden başka bir yere hareket etmez. Herhangi bir müzik segmentinde bir yön duygusu olabilir ancak çoğunlukla bu yönlendirme bir başka segmenti göstermekte başarısız kalır. Basit olarak müzik birbirini takip etmektedir sadece.

Sıklıkla bir parça tamamen minimalistik olarak yazılmaz, sadece belirli bölümlerinde minimalistik esintiler görülür.

Bazı parçalar ise sadece minimalism kokarlar,

 

Parçada geçen nota öbeklerinin tekrarlarını ve aynı ritimde devam eden notaların az miktarda geçirdiği değişimlere dikkat ediniz.

Müzikte minimalisme karşı bir çok tepki ortaya çıkmıştır. Tepkilerin genel odağı sürekli tekrarların müziği sıkıcılaştırdığı, modern dünyada bir şeyin üç kereden fazla söylenmesinin kelime israfı olduğu buna bağlı aynı notaların birden fazla çalınmasının ise müzik israfı olduğu yönündedir.

Minimalistik akım 1980’ler sonrası daha az katı ve daha kompleks olan postminimalistik ve totalistik akımlara doğru yönelmiş, kendini başka ritimsel ve yapısal etkilerle süslemiştir.

Bir piyanist ve besteci olan, aynı zamanda yazımda bahsettiğim şeyleri duyabileceğiniz Joeb Beving’den bir parça armağan ediyorum sizlere

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s