Electro Swing-Gürültülü bir yazı

Electro swing. Dinlerken asla sabit duramadığım sürekli dans etmek istediğim bir tür. Electro swing’den bahsetmek istiyorsam öncelikle swing müzikten bahsetmeliyim. Swing, adı üzerinde sallanmak. Bir salıncakta sallanmak gibi swing müziği. 1920 Abd’sinde başlamış olan bu akımın ana akım olması 1930’ları bulmuştur. Swing müziği tıpkı electro swing gibi sizi dans ettirmek üzerinedir. Dinlerken ellerinizin sabit kalamadığı, birden parmak şıklattığınızı fark edebilirsiniz.440px-BennyGoodmanStageDoorCanteen.jpg

Swing 1940’lardan sonra artan blues ve jazz akımları ile sahneden yavaşça çekilmiştir. Ta ki 1990-2000 yılları arasında ortaya çıkan swing revival alt tipine kadar. Eski yeniden modaydı artık. Swing revival hareketinin electro swing oluşumunda katkısı büyüktür. Yeni neslin swing dinleyebileceği görülmüştü. Sadece biraz restorasyon, biraz yenilik ve voila!

Electro swing EDM, house, hip hop ile moden swing blues ve jazz esintilerini birleştirmiştir. Electro müziğinin saf irritasyonundan kurtulmuş, swing ile kulağa daha hoş gelen, dinlemesi daha kolay ama yerinde kalmanın, oturup durmanın da bir o kadar zor olduğu bir müzik türüne dönüşmüştür.

Parov Stelar:

Gramatik:

Hadi siz niye hala oturuyorsunuz. Eğlenme zamanı.

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s