Epictetus ve Stoacılık

Always to seek to conquer myself rather than fortune, to change my desires rather than the order of the world, and generally to believe that nothing except our thoughts is wholly under our control, so that after we have done our best in external matters, what remains to be done is absolutely impossible, at least as far as we are concerned. (René Descartes, Discourse on Method)

1024px-Frans_Hals_-_Portret_van_René_Descartes.jpg

Dış dünyanın bizi etkileyeceği aşikar. Ancak düşündüğüm zaman dış dünyadaki olaylardan ziyade onlara bakış açımın beni üzüntüye sevk ettiğini görebiliyorum. İnsanlar kendi düşüncelerini kontrol edemedikleri için acılar çekiyorlar. Stoik düşünürleri argümanı olan bu cümle ne kadar doğru?

Kendi yetersizliklerini geliştirmeye çalışmaktansa, bu eksikliği kapatmaya çalışmaktansa, içindeki uyumsuzluk üzerinde uzmanlaşmaktansa diğer insanları, maddi durumumuzu veya içinde bulunduğumuz toplumu eleştirebiliyoruz.

İnsanlar olarak sadece bize has bir özelliğe sahibiz. Biz düşünerek üzülebiliyor ve sevinebiliyoruz. Huzurlu bir ortamı alevler içine veya bizi kavuran alevleri serin bir yaz akşamına çevirebiliyoruz. Genellikle ilk seçenek daha sık karşımıza çıkmakta değil mi?1024px-G._Caillebotte_-_Jeune_homme_à_la_fenêtre.jpg

You must be one person, either good or bad. You must either work on your ruling principle, or work on externals, practice the art either of what is inside or of what is outside, that is, play the role either of a philosopher or of a non-philosopher. (Epictetus, Enchiridion)

Epiktetos’a göre bir seçeneğimiz var. Ya çoğunluğun yolundan gideceğiz ve hayatımızı sosyal statü ve materyalistik şeyler uğruna heba edeceğiz ya da “filozof” yolundan ilerleyeceğiz. Epiktetos’un zamanında filozofluk bir yaşam metodu idi. Özellikle Stoa felsefesi için bunu söyleyebiliriz. Şuan ise felsefe için aynı şeyi söyleyebilir miyiz emin değilim. Ancak bahsettiği yol hala geçerliliğini korumakta. Filozof Epiktetos’a göre yaşama sanatında ustalaşmış kişi idi ve Stoacılara göre bir kişinin zihninde ustalaşmasını gerektiriyordu. Bu yola girmek isteyenlerin hayatta bir başarıya sahip olması gerektiğini düşündü filozoflar. Bu sayede hayatta bazı şeylerin kontrolümüz dışında olduğu kavranabilecekti.1024px-A_Philosopher_-_José_de_Ribera_-_1635.jpg

Some things are up to us and some are not up to us. Our opinions are up to us, and our impulses, desires, aversions – in short, whatever is our own doing. Our bodies are not up to us, nor are our possessions, our reputations, or our public offices. . . (Epictetus, Enchiridion)

Eğer mutluluğumuzu bizim olmayan ve kontrol edemeyeceğimiz şeylere bağlarsak (para, güzellik, sosyal statü, gençlik hatta sağlık) acı çekmemiz kaçınılmaz olacaktır.

“Canımızı sıkan şeyler olaylar değil ancak bizim onlara bakış açımız” yazdı Epiktetos.

Peki başka şeylere bağladığımız mutluluğumuzu nasıl alacağız?

Epiktetos küçük başlamamız gerektiğini yazmış.

Begin therefore with little things. A little oil is spilled, a little wine is stolen: say, “This is the price of tranquility; this is the price of not being upset. (Epictetus, Enchiridion)

Kendimizi toplum onayından bağımsız hale getirmek sırada adım olmalı, sonraki adım ise değiştiremeyeceğimiz şeyleri kabul etmektir yazmış Epiktetos.

images.jpg

Peki ya siz?

Ne düşünüyorsunuz?

Sizce böyle bir hayat mümkün müdür?

Çağımızda bunu başarmak için neler yapmalı?

Peki ya siz?

Epictetus ve Stoacılık” için bir yorum

  1. Şimdi ben bu yazıyı like’lamazsan bu yazı kötü bir yazı mı olacak? Tabi ki hayır. (huehue)
    Toplum onayından bağımsız yaşamak mümkün bence, ama bunu başarmak herkesin harcı değil. Keşke başarabilsek. Büyük resmi görüp bunun farkında olmak ve buna ulaşamayacağını bilmek de çok üzücü. Bu yüzden “Ignorance is bliss” demiş ünlü şair Illaoi.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s